Producenci
Promocje - wysokiej jakości produkty w niskich cenach. Skorzystaj ze świetnej oferty!
VIOLIFE Przysmak o smaku indyka 200g
VIOLIFE Przysmak o smaku indyka 200g
12,50 zł 10,00 zł
szt.
VIOLIFE Przysmak o smaku kurczaka 200g
VIOLIFE Przysmak o smaku kurczaka 200g
12,50 zł 10,00 zł
szt.
VIOLIFE Przysmak o smaku szynki 200g
VIOLIFE Przysmak o smaku szynki 200g
12,00 zł 10,00 zł
szt.
Soja czarna Bio 400g
Soja czarna Bio 400g
8,20 zł 7,38 zł
szt.
Soja Bio 1kg
Soja Bio 1kg
10,00 zł 7,00 zł
szt.
Proszek do pieczenia bezglutenowy 12g
Proszek do pieczenia bezglutenowy 12g
1,10 zł 0,80 zł
szt.
Zieloni z rekordowym wynikiem! Europejczycy przejęli się sprawami środowiska 0

ZIELONA FALA W EUROPEJSKIEJ POLITYCE

 

Europa się zieleni. Partie, które na pierwszym miejscu stawiają klimat i środowisko zanotowały wyraźny wzrost poparcia w kilku krajach unijnych. W europarlamencie zyskają kilkanaście mandatów. Polacy za to w większości zagłosowali na partię opowiadającą się za energetyką węglową.

 

Zielone partie z rekordowym poparciem w Europarlamencie

Po ogłoszeniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w sztabie niemieckich Zielonych zatrzęsła się podłoga. Wszystko przez wybuch radości działaczy i działaczek na widok słupków procentowych. Zieloni stali się drugą  siłą polityczną z wynikiem 20,5% (wyprzeda ich CDU/CSU – 28,9 %). To dwukrotnie lepszy rezultat niż w poprzednich wyborach! I historyczne zepchnięcie na trzecie miejsce tradycyjnie mocnych socjaldemokratów.

Co ważne – partię ekologów tak wysoko wynieśli młodzi wyborcy. Wśród osób poniżej 30 lat ok 30 % głosowało na Zielonych.

Nie tylko w Niemczech Zieloni osiągnęli świetny wynik. We Francji zajęli trzecie miejsce (13,5 %). Dwucyfrowe wyniki ekologiczne ugrupowania osiągnęły też w Austrii (14%), Holandii (10,5%) i Irlandii (wzrost z 5% do 15%!). W Portugalii po raz pierwszy przekroczyli prób wyborczy.

W sumie, w Parlamencie Europejskim frakcja Zielonych zdobyła ponad 9% głosów i 69 mandatów.

To zupełnie nowa jakość. Chociaż w zasadzie trudno znaleźć współcześnie w Europie poważną partię, która w swoim programie nie miałaby tematów ekologicznych, to teraz wszyscy będą musieli traktować je jak najbardziej na poważnie. Wygląda na to, że Młodzieżowe Strajki Klimatyczne są na serio. Greta Thunberg może być siebie dumna.

 

W jakim stopniu Polska jest proekologiczna?

Jeśli chodzi o Polskę to oszacowanie elektoratu, dla którego sprawy planety są najważniejsze jest trudne. Gdyby przyjąć, że liczymy poparcie dla partii wprost lewicowych – Lewica Razem oraz Wiosna (oba komitety wprost mówiły o sprawach klimatu), sytuacja nie wygląda dobrze. Łączne poparcie wynosi 7,03%. To prawie milion głosów (981 597). Brzmi imponująco? No cóż, sama była premier Beata Szydło, rekordzistka tych wyborów, zdobyła ponad 500 tys. głosów.

Z drugiej strony polska partia Zieloni, istniejąca od 2003 roku, ale nigdy nie osiągająca większych sukcesów, była jednym z ugrupowań tworzących Koalicję Europejską. Jakiś odsetek wyniku KE to właśnie Zieloni. Główna partia Koalicji, Platforma Obywatelska, również jako tako włączyła sprawy środowiska do swojego programu i przekazu.

Te wszystkie rozważania bledną jednak przy prostym fakcie, że ponad 45% polskich wyborców zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość, czyli partię, która nadal przekonuje nas, że węgiel powinien być podstawą krajowej energetyki przez kolejnych wiele lat. I to, z perspektywy klimatu, jest bardzo zła wiadomość.

 

Źródło: euractiv.com, theguardian.com, wybory.pkw.gov.pl, sueddeutsche.de

Komentarze do wpisu (0)

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Nie ominą Cię informację o promocjach i nowościach
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl