Producenci
Promocje - wysokiej jakości produkty w niskich cenach. Skorzystaj ze świetnej oferty!
Kolendra mielona 35g Szklany pojemnik
Kolendra mielona 35g Szklany pojemnik
8,00 zł 7,00 zł
Drożdże suszone Bio 9g
Drożdże suszone Bio 9g
3,50 zł 2,90 zł
szt.
VAT na mleka roślinne w górę. Protestujmy - podpisz petycję do minister finansów! 2

Za trochę ponad rok podatek VAT na mleka (napoje) roślinne ma wzrosnąć z 5 do aż 23 proc. To fatalna wiadomość dla ponad 2,5 mln wegan w Polsce i osób nietolerujących laktozy, w tym wielu chorych. Jest jednak szansa na powstrzymanie kroku ministerstwa – przyłączmy się do petycji m.in. Akcji VIVA. Zaprotestujmy!

 

 

 

Wzrost podatku zaplanowany jest już na rok 2020. Podwyżką zostaną objęte „soki, które nie są sokami, czyli zawierające mniej niż 20 proc. soków owocowych lub warzywnych, oraz mleka, które nie są mlekami, a więc napoje sojowe, kokosowe czy migdałowe” – donosi „Rzeczpospolita”. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Taki krok to duży błąd. Mleka roślinne staną się droższe o kilkanaście procent – zamiast tanieć, a więc być coraz bardziej dostępne. Wiemy, że cena jest bardzo ważna, dlatego szczególnie w przypadku napojów roślinnych staramy się mieć je na fairtrend.pl jak najniższe. Nie chcemy, żeby to był towar luksusowy, a naturalna alternatywa. Znacząca podwyżka VAT-u pogorszy sytuację.

Napoje roślinne są zdrowsze, lepsze dla losu zwierząt hodowlanych i planety (wyprodukowanie litra mleka sojowego powoduje emisję ponad 3,5 raza mniej dwutlenku węgla niż litra mleka krowiego). Teraz, gdy trwa Szczyt Klimatyczny w Katowicach, gdy wreszcie coraz głośniej mówi się o negatywnym wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na mięso i nabiał, taki krok ministerstwa byłby trudny do zrozumienia.

Jest szansa, że podwyżka na mleka, czy też oficjalnie "napoje", roślinne jest przeoczeniem. Z racji swojej specyfiki nie mogą być na przykład "100-procentowymi", podobnie jak porządne soki, mogły więc zostać uznane za "napoje słodzone". Liczymy, że to pomyłka, ale trzeba o tym wyraźnie powiedzieć Ministerstwu Finansów.

 

W Polsce jest 7 procent wegan i weganek. To ponad 2,5 miliona osób! Pokażmy się, zaprotestujmy, podpiszmy petycję! 

Zwracamy się z apelem do minister finansów, prof. Teresy Czerwińskiej: Szanowna Pani Minister! Proszę wsłuchać się w głos i potrzeby milionów obywateli. Trzymamy kciuki za wycofanie się z planów podwyżki.

 

Tutaj link do petycji

 

My podpisujemy.

 

 

Źródła: Rzeczpospolita, Viva, petycjeonline.pl, Google Trends, insideclimatenews.org

Komentarze do wpisu (2)

8 grudnia 2018

Zaniast podwyżek VAT roślinnych odpowiedników mleka proponuję zwiekszać opodatkowanie żywności niezdrowej.

9 grudnia 2018

Nie dla podwyżki.....

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Nie ominą Cię informację o promocjach i nowościach
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl