Producenci
Promocje - wysokiej jakości produkty w niskich cenach. Skorzystaj ze świetnej oferty!
Rozmaryn cięty Bio 20g w słoiczku
Rozmaryn cięty Bio 20g w słoiczku
8,00 zł 6,80 zł
szt.
subSER wegański Pomidor z bazylią plastry 200g
subSER wegański Pomidor z bazylią plastry 200g
11,50 zł 9,78 zł
szt.
Stojo Kubek składany 355 ml Dove
Stojo Kubek składany 355 ml Dove
65,00 zł 55,00 zł
szt.
subSER wegański Cheddar blok 400g
subSER wegański Cheddar blok 400g
15,00 zł 12,75 zł
szt.
Stojo Kubek do kawy składany 355 ml Mint
Stojo Kubek do kawy składany 355 ml Mint
65,00 zł 55,00 zł
szt.
Kozieradka mielona Bio 40g w słoiczku
Kozieradka mielona Bio 40g w słoiczku
8,00 zł 6,80 zł
szt.
Szczotka do rąk z sizalu (twarda)
Szczotka do rąk z sizalu (twarda)
12,00 zł 9,90 zł
szt.
Yanachaga surowe mielone kakao 125g Pizca del Mundo
Yanachaga surowe mielone kakao 125g Pizca del Mundo
25,00 zł 21,25 zł
szt.
subSER Halloumi do grilowania 200g
subSER Halloumi do grilowania 200g
13,00 zł 11,05 zł
szt.
Pieprz czarny ziarnisty Bio 35g w słoiczku
Pieprz czarny ziarnisty Bio 35g w słoiczku
10,00 zł 8,50 zł
szt.
Pytania i odpowiedzi - FAQ

1. Co składa się na asortyment sklepu?

Ofertę sklepu podzieliliśmy na trzy działy - "Fairtrade", "Vegan" oraz "ProEco". Każdy z nich reprezentuje jeden z filarów filozofii bycia fair, a więc tego, co łącznie chcemy nazywać "Fair Trendem". Wymarzyliśmy sobie, że osoby zainteresowane jednym z działów przy okazji zerkną do pozostałych i dowiedzą się, że można być fair również w inny sposób. Dzięki temu trend będzie rósł. :-)

 

2. Czym jest sprawiedliwy handel?

W dziale "Fairtrade" znajdują się certyfikowane produkty sprawiedliwego handlu. Termin ten ma swoją oficjalną definicję: 

 

Sprawiedliwy Handel to partnerstwo handlowe, oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Południa.

 

Często narzekamy na warunki pracy w Polsce. Może trudno w to uwierzyć, ale nasz kraj dla wielu ludzi na świecie byłby pod tym względem rajem. W państwach globalnego południa, gdzie uprawia się cenione na północy produkty rolne (m. in. owoce, kawę, kakao) stosunki gospodarcze są znacznie gorsze. Los wielu rolników jest uzależniony od oderwanych od ich życia spekulacji cenami towarów na światowych rynkach, co powoduje produkcję na lub pod granicą opłacalności. Gdzie indziej do pracy zmusza się dzieci. Sprawiedliwy handel ogranicza takie praktyki, między innymi gwarantując uczciwe stawki za surowce. Aby handel był rzeczywiście sprawiedliwy producenci i odbiorcy muszą przestrzegać ustalonych i monitorowanych zasad:

 

Tworzenie możliwości rozwoju dla producentów w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej. Przejrzystość i odpowiedzialność.

Stabilne i długoterminowe stosunki handlowe, uwzględniające przedpłaty.

Zapłata sprawiedliwej ceny, zapewniającej pokrycie kosztów produkcji. Zakaz pracy dzieci. Zakaz dyskryminacji, równość płci i wolność działalności związkowej.
Zapewnienie dobrych warunków pracy. Promocja i ochrona tożsamości kulturowej i tradycyjnych umiejętności producentów. Szacunek do środowiska naturalnego.

 

W opisach produktów z działu "Fairtrade" postaraliśmy się pokazać na czym w danym przypadku polega wsparcie płynące dla rolników ze strony sprawiedliwego handlu. Tam gdzie było to możliwe dodaliśmy linki prowadzące do stron kooperatyw rolniczych. Wszystko po to, byście byli jak najbliżej producentów.

 

3. Czym są produkty wegańskie?

W dziale "Vegan" znajdziecie szeroką gamę produktów, które a) nie zawierają składników odzwierzęcych, b) nie były testowane na zwierzętach, c) pozwolą urozmaicić dietę i zadbać o zdrowie osobom nie jedzącym mięsa, jajek i przetworów mlecznych, d) będą inspiracją dla tych, którzy chcą poeksperymentować z daniami wegańskimi. Słowem, mamy dla Was w pełni roślinne artykuły spożywcze, kosmetyki, chemię spożywczą, a nawet karmę dla psa!

Dlaczego to ważne? Spośród wielu istotnych argumentów na rzecz weganizmu jeden przemawia do nas wyjątkowo: wykorzystywanie zwierząt jest niepotrzebne. W naszych czasach można prowadzić całkowicie pełnowartościowe, zdrowe i szczęśliwe życie bez składników odzwierzęcych. A skoro można łatwo ominąć świat hodowli przemysłowych, cierpienia i przemocy wobec zwierząt, to dlaczego tego nie robić? Dlaczego nie spróbować?

 

Ps. Tak naprawdę cały asortyment sklepu jest w 100% wegański! :-)

 

4. Czym są produkty proekologiczne?

Dział "ProEco" oferuje produkty, które pomogą zredukować ilość śmieci, zwłaszcza plastikowych. Zachęcamy na przykład do picia wody z kranu z bardzo ładnych, wielorazowych butelek zamiast kupowania wody w plastiku. Proponujemy również całkowicie biodegradowalne, jednorazowe naczynia z otrębów pszennych. Dzięki nim grill czy imprezowy poczęstunek nie będzie się kończył workiem zużytych plastikowych talerzyków. Znajdziecie też u nas worki na śmieci ze skrobi kukurydzianej, które rozkładają się w 100% w bardzo krótkim czasie. Sprawdźcie inne produkty z tego działu - im mniej plastiku, tym czyściej w oceanach, gdzie wciąż trafia bardzo wiele śmieci.

 

5. Czym jest zero waste?

Określenie "zero waste" można przetłumaczyć jako "bezśmieciowość". To styl życia, który dąży do zniwelowania do minimum ilości produkowanych śmieci. Takie podejście odzwierciedla jeden z trzech filarów filozofii sklepu - ten, który mówi o byciu fair wobec środowiska. W duchu zero waste jest m.in. powtórne wykorzystywanie i naprawianie zepsutych przedmiotów; wybieranie materiałów, które są w 100% biodegradowalne lub łatwo recyclingowane, korzystanie z rzeczy wielorazowych. Staramy się, aby tam gdzie to możliwe nasz sklep był zgodny z filozofią "zero waste". W drukarce mamy niebielony papier pochodzący w 100% z recyclingu, nie używamy bąbelkowych wypełniaczy do pakowania przesyłek, staramy się dobierać do asortymentu produkty w opakowaniach jak najbardziej przyjaznych środowisku.

 

6. Dlaczego w sklepie jest tak wiele produktów zapakowanych w plastikowe opakowania?

Dobór asortymentu to niełatwa sprawa. Jeśli tylko istnieje taka możliwość preferujemy produkty zapakowane w sposób jak najbardziej ekologiczny. Na przykład z wielu dostępnych wegańskich past do pieczywa wybraliśmy te w słoikach. Niekiedy jednak nie ma alternatywy dla opakowań plastikowych - określone produkty nie są po prostu na naszym rynku dostępne w innej formie. Czasem wynika to z przepisów sanitarnych, czasem z niezaprzeczalnych zalet plastiku (jego wodoodporności, hermetyczności), a czasem z przyzwyczajeń producentów.

Nasz sklep propaguje trzy nurty trendu bycia fair - sprawiedliwy handel, weganizm, proekologiczność. Nie zawsze łatwo wyważyć, który nurt powinien mieć przewagę. Czy na przykład lepiej kupić egzotyczne orzechy nerkowca pochodzące ze sprawiedliwego handlu, choć są zapakowane w plastik, czy wziąć je w supermarkecie na wagę do papierowej torebki, mimo tego, że zostały wyprodukowane przez szereg ludzi, którzy najpewniej nie otrzymali za swą pracę uczciwej zapłaty a do tego pracowali w skandalicznych warunkach?

W przypadku oferty działu "Vegan" czasem wybieraliśmy produkt zapakowany w plastik, stanowiący podstawę lub urozmaicający dietę wegańską, która swoją drogą jest wybitnie proekologiczna. Produkcja mięsa i produktów odzwierzęcych pochłania bowiem ogromne ilości energii oraz produkuje mnóstwo śmieci i zanieczyszczeń. Postanowiliśmy więc tutaj zadziałać według zasady, że małe zło może przynieść większe dobro.

 

7. Czy mogę zaproponować produkt, którego moim zdaniem brakuje w sklepie?

Oczywiście! Cały czas pracujemy nad poszerzaniem asortymentu i dostosowywaniem go do Waszych potrzeb. Każda sugestia jest dla nas niezwykle cenna, dlatego śmiało piszcie na sklep@fairtrend.pl!

 

 

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Nie ominą Cię informację o promocjach i nowościach
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl