Producenci
Promocje - wysokiej jakości produkty w niskich cenach. Skorzystaj ze świetnej oferty!
subSER wegański Pomidor z bazylią plastry 200g
subSER wegański Pomidor z bazylią plastry 200g
11,50 zł 9,78 zł
szt.
Czarnuszka ziarno Bio 35g w słoiczku
Czarnuszka ziarno Bio 35g w słoiczku
8,00 zł 6,80 zł
szt.
Tabletki do zmywarki Zero Waste 35 szt. w słoiku KLAREKO
Tabletki do zmywarki Zero Waste 35 szt. w słoiku KLAREKO
52,13 zł 49,00 zł
Pieprz czarny ziarnisty Bio 35g w słoiczku
Pieprz czarny ziarnisty Bio 35g w słoiczku
10,00 zł 8,50 zł
szt.
Tymianek cięty Bio 16g w słoiczku
Tymianek cięty Bio 16g w słoiczku
8,00 zł 6,80 zł
szt.
subSER wegański Parmezan 150g
subSER wegański Parmezan 150g
17,00 zł 14,45 zł
szt.
subSER wegański Naturalny blok 400g
subSER wegański Naturalny blok 400g
15,00 zł 12,50 zł
szt.
Rozmaryn cięty Bio 20g w słoiczku
Rozmaryn cięty Bio 20g w słoiczku
8,00 zł 6,80 zł
szt.
Stojo Kubek do kawy składany 355 ml Sky
Stojo Kubek do kawy składany 355 ml Sky
65,00 zł 55,00 zł
szt.
Stojo Kubek składany 355 ml Carbon
Stojo Kubek składany 355 ml Carbon
65,00 zł 55,00 zł
szt.
Jak zmywać ekologicznie? Wybrać zmywarkę czy zmywanie ręczne? Porady Fair Trend 0
Jak zmywać ekologicznie? Wybrać zmywarkę czy zmywanie ręczne? Porady Fair Trend

Gdyby ktoś dziś tworzył mit o Syzyfie, to ów grecki bohater nie toczyłby pod górę kamienia, a stał przy zlewie. Bo to właśnie codziennie rosnąca sterta brudnych naczyń jest pracą, która wydaje się nie mieć końca. A im więcej nas jest w rodzinie, im więcej zdrowo domowo gotujemy, tym ta sterta jest wyższa... Jak zmywać efektywnie i przede wszystkim ekologicznie?


Na początek spróbujmy rozstrzygnąć jedno z najczęściej zadawany pytań przez osoby, dla których ekologia jest ważna:

Co jest bardziej ekologiczne: zmywarka czy zmywanie ręczne?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie, to nie jest to odpowiedź wymijająca - naprawdę to zależy od praktyki. Jak to wygląda konkretnie?

Przeprowadzono co najmniej kilka badań, które wykazały większą oszczędność wody w przypadku korzystania ze zmywarki. To np. często cytowane wyniki niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Bonn. Według nich zmywarka zużywa aż o 80% mniej wody niż zmywanie ręczne. A to badanie pochodzące z 2007 roku, można pokusić się o założenie, że współczesne urządzenia są jeszcze bardziej oszczędne.

Amerykańscy badacze uzyskali wyniki jeszcze mocniej wskazujące na korzyść zmywarki: duże zmywanie (pełny załadunek) w wersji ręcznej to zużycie 170,5 litra wody, a w wersji automatycznej ok. 20 litrów. 


Jeśli chodzi o ślad węglowy (ile dana czynność generuje CO2) to to samo badanie wykazało, że myjąc ręcznie rocznie amerykańska rodzina generuje 113 kg więcej dwutlenku węgla niż gdyby korzystała ze zmywarki (chodzi m.in. o koszt energetyczny transportu wody, podgrzewania jej). Ale już brytyjskie szacunki wskazują na coś innego. W "The Guardian" przedstawiono następujące zestawienie:

"Prawie nic - mycie ręczne zimną wodą (w efekcie naczynia nie są domyte)
540g CO2 - mycie ręczne z oszczędnym gospodarowniem wodą, nie za gorącą
770g CO2: zmywarka przy temperaturze 55°C
990g CO2: zmywarka przy 65°C
8000g CO2: ręcznie, z nonszalanckim podejściem do zużycia wody"

Czyli jednak mniej dwutlenku węgla zużyjemy myjąc ręcznie? Tak... o ile będziemy niezwykle ostrożni, a sami autorzy tekstu zaznaczają, że bardzo o to trudno i niewiele osób potrafi się trzymać takiego reżimu. 

 

Remis ze wskazaniem na zmywarkę


Jak widać dane nie są jednoznaczne. To między innymi dlatego, że jest bardzo wiele zmiennych, które mogą wpływać na wyniki. Czym podgrzewana jest woda w kranach, a czym w zmywarkach? Czy gazem? Czy elektrycznością? Czy prąd pochodzi ze spalania węgla, a może jest zielony, bo mamy na dachu fotowoltaikę? Jak oszczędnie gospodarujemy wodą?

Do tego mamy argumenty, które są trudno policzalne: (na minus dla zmywarki) koszt dla środowiska wyprodukowania urządzenia, jego elektroniki, tworzyw sztucznych, itp., (na plus) oszczędność czasu, higienicznej umyte naczynia.

Co z tego wszystkiego wynika? Moim zdaniem argumenty jednak przeważają na korzyść zmywarki, pod warunkiem korzystania z niej racjonalnie. Zmywanie gorącą wodą połowy załadunku, na pewno nie jest ekologiczne! Jeśli jednak zmywarki nie macie i mieć nie chcecie - to też OK. Chyba, że zmywacie pół godziny pod odkręconym kurkiem z wodą... 

Właśnie dlatego wszystko zależy od praktyki! Dlatego ważniejsze od dylematu: "zmywarka czy ręcznie" jest trzymanie się pewnych zasad. 


Oto garść propozycji od Fair Trend:

Ekologiczne zmywanie zmywarką - zasady

 • włączaj zmywarkę dopiero, gdy jest w pełni załadowana
 • nie płucz naczyń pod kranem przed umieszczeniem w zmywarce! To znacząco zwiększa zużycie wody. Zamiast tego zsuń resztki jedzenia sztućcami, drewnianymi czy silikonowymi szpatułkami bezpośrednio do kosza/kompostownika (a nie do zlewu!)
 • jeśli to możliwe korzystaj z programów ekologicznych i/lub takich z niższymi temperaturami, w trybie skróconym
 • pamiętaj, że środki chemiczne, jakich użyjesz trafią do środowiska. Dlatego korzystaj z ekologicznych tabletek do zmywarek własnej produkcji lub gotowych. Z naszego doświadczenia wynika, że te gotowe są skuteczniejsze. W Fair Trend znajdziecie ekologiczne i wegańskie tabletki marek Ludwik, Klareko, Klar
 • nie korzystaj z dodatkowych funkcji takich jak suszenie, płukanie wstępne, itp. Temperatura wody jest na tyle duża, że po otwarciu zmywarki większość szybko wyparuje. Resztę możecie dosuszyć materiałowymi ściereczkami (polecamy tetrę! to genialny materiał)
 • naprawiaj, nie wyrzucaj. Jeśli zmywarka odmówi posłuszeństwa korzystaj z gwarancji, usług złotej rączki, itp. Jeśli już całkiem padnie pamiętaj, że trzeba ją oddać na elektrośmieci. Często kupując nową zmywarkę sklepy chętnie odbierają stare sprzęty. Decydując się na nowy model pamiętaj o sprawdzeniu parametrów energooszczędności. Najbardziej oszczędne są te w klasie A+++

 Ekologiczne zmywanie ręczne - porady

 • zmywaj w zlewie z zatkanym kurkiem, a nie pod strumieniem bieżącej wody
 • wodę do zmywania zbieraj przez cały dzień, np. płucz warzywa nad miską i potem użyj tej samej wody
 • myj w kolejności od najczystszych do najbrudniejszych; najpierw szklanki, sztućce, potem talerze, garnki i na końcu tłuste patelnie
 • korzystaj z myjek z naturalnych materiałów, takich jak myjki konopne
 • wybierz ekologiczne środki czyszczące, takie jak delikatne płyny do mycia naczyń czy niepakowane w plastik mydło do zmywania Klareko, czy Soap Deli
 • dbaj o swoją skórę myjąc w rękawiczkach ekologicznych, takich jak kompostowalne (!) rękawiczki If You Care

I na koniec, najważniejsze: nie daj się zwariować. Jeśli ledwo żyjesz po całym dniu, a ze zlewu macha do Ciebie nieumyta szklanka - naprawdę, może poczekać. Odpoczynek jest ważny! Dbaj o siebie!


Źródła: blog Uniwersytetu w Melbourne, thoughtco.com, theguardian.com, greenchoises.com

 

Poznaj ekologiczne akcesoria do kuchni dostępne w Fair Trend >>

Komentarze do wpisu (0)

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Nie ominą Cię informację o promocjach i nowościach
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl